JÓGA, KDE SÚ DETI VÍTANÉ
Pravdepodobne je dnes málo ľudí, ktorí sa nikdy nestretli so slovom joga. Tiež o nej všetci máme aspoň približné predstavy, ktoré sú väčšinou spojené s krkolomnými pozíciami, do ktorých sa pri cvičení človek dostane. Jej základy sú v najstarších indických svätých spisoch pred 5500 rokmi. Európa sa dozvedela o jóge počas anglickej a francúzskej kolonizácie zadnej Ázie. Všeobecné západné chápanie tohto filozoficko-náboženského smeru s meditačnou teóriou i praxou chápe jógu ako telesné cviky, vedúce k prečisteniu tela a mysle. V súčasnosti sú tieto techniky veľmi populárne a vzniklo veľké množstvo smerov, zameraných na zúžený okruh problémov či presný cieľ. Úplnou špecialitou je Yogatina, ktorá prostredníctvom cvičení zbližuje mamičky s malinkými bábätkami. O všetkom, čo chcete vedieť skôr, ako sa možno rozhodnete pridať sa, rozpráva Martina Wagner, inštruktorka jogy a zakladateľka Welcome Baby Yoga.
PRVÉ STRETNUTIE S JÓGOU
Keď som sa s jogou po prvý krát pred rokmi „stretla” na Srí Lanke, trápili ma bolesti spodnej časti chrbta. Dovtedy som mala pocit, že pre svoje telo robím maximum, až kým sa neprejavili účinky jogových pozícií. Štrnásť dní pravidelnej každodennej jogovej praxe moje telo oslobodilo od bolesti, viditeľne vyformovalo a vyrovnalo. Často to, čo sa lieči vo vnútri, sa prejaví navonok. Nie je asi udivujúce, že sa vďaka tomu stala joga mojou súčasťou a s radosťou sa snažím ukázať, ako môže pomôcť všetkým, ktorí majú záujem.
Problémy s chrbticou som mala od útleho veku. Ten, kto podobné starosti má alebo mal, pozná nepríjemné pocity a bolesť, ktorá sprevádza telo každým dňom. Skolióza sa vystupňovala do stavu, kedy som po dlhšej chôdzi nedokázala bez bolesti stúpať na jednu nohu a musela som sa zastaviť a sedieť. Až vďaka joge som zistila príčinu problému a začala na sebe intenzívne, ale o to s väčšou radosťou, pracovať. Nechcelo sa mi veriť, aké jednoduché pohyby a pozície tela dokázali „napraviť” moju chrbticu a zbaviť ma bolesti. Vyformovaná postava a nadobudnutá sila boli v tom období pre mňa len krásnym bonusom. Telo si našlo svoju cestu a postupne ho nasledovala myseľ k objaveniu podstaty jogy.
Podôb jogovej praxe je veľa, stačí si vybrať tu, ktorá vyhovuje práve vám. Na veku, váhe či pohlaví nezáleží.
JÓGA POMÁHA
Určite sa nemýlim, ak poviem, že každý zažívame stavy, kedy sa na nás valia pracovné či rodinné starosti, deň má občas málo hodín a niekedy zasa naopak máme pocit, že snáď neskončí. Stres sa v nás hromadí a ukladá, ale treba ho uvoľniť, pomôcť mu von. Vďaka joge si môžeme uvedomiť potreby nášho tela, vnímať aj tie najjemnejšie pocity, sústrediť sa na prítomný okamžik, ktorého vodcom je náš dych. Počas svojich lekcii klientov učím, že dych je ako hudba, ktorá vedie naše telo. Tak, ako plynie náš dych, tak ho nasledujú aj pohyby nášho tela. Čím viac je náš dych koncentrovaný a vedomý, tým viac energie si v tele zachovávame.
Vedome vedený dych je úžasným pomocníkom. Pri praxi jogy sa využíva niekoľko druhov vedomého dychu. Tieto dychové cvičenia sú cestou k vnímaniu prítomného okamžiku a zároveň zásobujú celé telo prívalom kyslíku. Počas lekcií jogy sa využíva tzv. plný jogový dych, ktorý vytvára v tele dychovú vlnu a rozprúdi tak energiu do celého tela. Pri dynamických zostavách sa dýcha pomocou dychu ujjayi, kedy je dych vedome tlačený cez hlasivkovú štrbinu.
Veľkou výhodou praktikovania jogy je, že sa jej môžete venovať kedykoľvek a kdekoľvek (a myslím to doslova). Veď už samotné varianty jogového dychu vám môžu skrátiť cestu vlakom či lietadlom. A naopak doma si stačí nájsť pár minút denne a zaujať vybrané pozície, ktoré práve v daný deň vaše telo vyžaduje. A kto má rad vedené lekcie s lektormi, určite si vo svojom okolí nájde ponuku lekcii, ktoré bývajú práve tým prvým krokom k zoznámeniu sa s jogou ako takou.
JÓGA V KAŽDOM OBDOBÍ ŽIVOTA
Keď som sa pred viac ako rokom stala mamičkou, tušila som, že mnohé
doterajšie aktivity budú musieť na nejaký čas ustúpiť mojej novej úlohe, ale zároveň mnohé veci, ktoré mám rada, naberú nový rozmer. A tak som po niekoľkotýždňovom odpočinku rozprestrela svoju jogamatku, uviazala dieťa do šatky a v rytme dychu zaujala jemné jogové pozície. Vďaka pomoci a radám skúsených mamičiek som vedela, ako dôležitý je telesný kontakt s dieťaťom a pri tomto cvičení sa mi to len potvrdilo. Dieťa spokojne spalo na mojej hrudi a ja som si užívala ten nevšedný pocit spojenia nehy a pohybu. Venovať sa starostlivosti o dieťa a zároveň mať čas pre seba je často krát náročná záležitosť, a práve preto v tomto mojom životnom období oceňujem o to viac moje rozhodnutie venovať sa joge. Joga mi pomáha byť v dobrej duševnej aj fyzickej kondícii, ktorú teraz potrebujem viac ako kedykoľvek predtým, a tiež preto, že svoju prax môžem krásne skĺbiť s tým, čo mi je najdrahšie.
Deti nie sú prekážkou v našich aktivitách, len je potrebné ich správne zapojiť do procesu. Uvedomila som si, že práve vďaka jóge môžem tráviť čas so svojou dcérkou a pritom sa venovať aj sebe samej. Deti sa rýchlo učia a ja verím, že i ona vníma pokoj a harmóniu, ktoré joga do nášho života vnáša.
NAJLEPŠÍ LEKTORI SÚ DETI
Keď som pozorovala svoju dcéru pri jej prvých pokusoch o otočenie, lozenie, dvíhanie sa… spomenula som si na hodiny psychomotorického vývoja počas kurzu inštruktorov v Prahe. Využitie vývojovej kineziológie v praxi jogy patrí medzi hlavné zásady zdravého pohybu. Už od prvých chvíľ na svete prechádzame pohybovým vývojom, ktorý zaručuje zdravý vývin nielen po motorickej stránke. Každá etapa nášho pohybového vývoja má hlboký význam pre našu psychiku a dáva nám možnosť spoznávať funkcie nášho tela. Telo na všetkých úrovniach pracuje ako celok, preto pri našich lekciách jogy dbáme na koncentráciu na každú časť tela a vzájomné prepájanie dychu s pohybom.
Aj keď si to málokedy bežne počas lekcií uvedomujeme, joga nás vedie unikátnym svetom vývoja detskej motoriky a ukazuje nám, akou inšpiráciou a vzorom sa stali práve deti pre tvorbu jogových pozícii. Ak si nie sme istí, či pozíciu robíme správne, pozorujme chvíľu svoje deti, a určite na to prídeme…
O svoje skúsenosti som sa rozhodla podeliť s ostatnými mamičkami. Začiatkom roku som vytvorila projekt Welcome baby yoga (skr. WBY), alebo inak povedané lekcie, kde sú deti vítané. V rámci WBY organizujeme ranné lekcie jogy v centre ETC určené pre mamičky s deťmi. Mamičky sa zoznamujú so základmi jogových pozícií a krátke zostavy, ktoré sa naučia, si potom môžu cvičiť i kedykoľvek sami doma pri deťoch. Do cvičenia sa môžu voľne zapájať i deti, častokrát si však nájdu v kolektíve nových „parťákov“ a nechajú mamičkám priestor venovať sa jóge. WBY nie je len cvičenie, je to možnosť stráviť čas medzi ženami, maminkami, ktoré sú na tej istej lodi, spoznať nové tváre, zapojiť deti do aktivít a ukázať im už od ranného veku, že i mamičky sa dokážu venovať tomu, čo majú rady, a pritom zapojiť do aktivít i svoje deti.
Lebo ako s láskou hovorím: jóga a deti nám čas nikdy neberú, ale dávajú.
autor: Martina Wagner, lektorka jógy
Vydal a editoval: Skalický obzor 7/2018